شرط بقای ازدواج

نگهداری اموال منزل

یکی از وظایف زن در خانواده، آن است که در نبود شوهر در خانه، در نگهداری اموال او بکوشد و بدون اجازه ی او خرج یا بخشش نکند. طبیعت و صمیمیت زندگى مشترک ایجاب مى کند که زن و مرد، نسبت به برخى اسرار یکدیگر آگاه شوند و مى بایست ، تا آخر عمر آن را در سینه نگاه دارند.

قرآن کریم می فرماید:

« فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَیْبِ بِمَا حَفِظَ اللَّهُ[1]

زنان صالح و درستکار، همواره مطیع شوهر خود هستند و در غیاب او، حقوق وی را نسبت به حقوقی که خدا برای آنان قرار داده، حفظ می کنند. »

نکته اول:

با توجه به تفسیر نور، به نظر می رسد عفت و حفظ خود از زیرمجموعه این مورد است. در آیه 25 نساء هم شرط بقای ازدواج، پاکدامنی و دوری از روابط نامشروع است: ( محصنات غیرمسافحات) حفظ عفت براى زن در وقتى شوهر غایب است و دورى از نامحرم و با دیگران سخنان تحریک آمیز نگفتن ، مقتضاى امانت و عفت است.

نکته دوم:

قابل توجه خانم های ولخرج ! در ترجمه بالا که ترجمه آقای انصاریان است و کمی شرح و تفسیر دارد حفظ اموال شوهر آمده. پس زن خوب باید حسابدار خوبی هم باشد. صفات یک حسابدار را می توان از سخنان حضرت یوسف (ع) دریافت: قال اجعلنی علی خزائن الارض انی حفیظ علیم: یوسف گفت: مرا سرپرست خزانه های این سرزمین قرار ده زیرا من نگهبان دانایی هستم.[2]

پس یک زن خوب علاوه بر امانتداری حداقل باید سوادی در حد پول شمردن داشته باشد.

نکته سوم:      

حفظ عیوب شوهر. این نکته از آیه 187بقره:هنّ لباس لکم و انتم لباس لهنّ. (آنها) لباس برای شما(مردان) هستند و شما نیز لباس برای همسرانتان هستید. در ترجمه "مهدی محمودیان" که (ترجمه ای متناسب با سیاق و متن آیه است) لباس عفاف ترجمه شده است و شرح تفسیر المیزان با این ترجمه هماهنگست. به این معنا که زن و شوهر با رفع نیاز هم، یکدیگر را از آلوده شدن به فساد همانند یک لباس می پوشانند. تفسیر نمونه متناسب با کاربردهای لباس معنای بیشتری نشان می دهد: زن و شوهر زینت هم اند، عیوب و گناهان شخصی و فردی یکدیگر را می پوشانند و در برابر گناهان اجتماعی و واگیردار حافظ هم اند. زن از شوهرش پیش مادرش، یا هر کس دیگر بدگویی نمی کند مرد هم همین طور. اگر خانمی توقع دارد که دیگران به همسرش احترام بگذارند نباید عیب های او را فاش سازد.  

در خانواده ای که محبت و مودت باشد، زن و شوهر همواره تلاش خواهند کرد مصالح و منافع یکدیگر را حفظ کنند؛ آنان همسر و منافع همسر را از منافع خود جدا نمی دانند و در حفظ آن کوتاهی نخواهند کرد؛ این امر به محبت و صفای زندگی آنان و رضامندی شان از زندگی خانوادگی خواهد افزود و آنها را غرق در احساس خوشی و شادمانی خواهد نمود.

زن، امین اموال و داراییهای شوهر است، لازمه این امانتداری، آن است که در حفظ اموال وی بکوشد و از اتلاف و ضایع شدن آن جلوگیری کند.

ادامه دارد ...

[1] . نساء (4)، 34

[2] . یوسف/55

/ 5 نظر / 40 بازدید
دانلود آهنگ جديد

سلام دوست من [گل] وبلاگ زيبايي داري. خوشحال ميشم به منم سر بزني و آهنگ و فيلم و سريالهاي جديد رو دانلود کني [قلب] تبادل لينک هم خواستي پايه ام[چشمک] www.takahangha.com

علمدار غـــــــــریب

استادپناهیـــــــــــان: عبادت کار اصلی ما آدم هاست. بقیه کارها همه سرکاری هستند.برای رسیدن به این باور باید تفکر کنیم برای چه آفریده شده ایم؟ آیا جز برای ملاقات خدا خلق شده ایم؟آیا بزرگترین واقعه زندگی ما ملاقات با خدا نیست؟ عبادت یعنی روبه روی خود خدا بایستیم و دراین باره بیندیشیم. .......................... سلام خداقوت - وبلاگ علمدار به روز است.

انجمن جلال آل احمد

سلام. طملب خوبی بود. فقط کاش در دبیرستانها فقط دو ساعت در ماه، درس زندگی هم میدادند تا اینقدر آمار طلاق بالا نباشه...

فرشگاه ساز فايل wada.ir

سلام وبلاگ قشنگي داري ما هم يه سايت جديد راه اندازي کرديم که خيلي ميتونه به کارت بياد: بهترين فروشگاه ساز فايل wada.ir در اين سايت امکاني گذاشتيم که فايل هاي هر کاربر علاوه برفروش تو فروشگاه خودش تو تمام فروشگاههاي کاربران ديگه هم براي فروش نشان داده ميشه. مثلا اگه 2000 فروشگاه تو سيستم ثبت شده باشه فايل شما در تمام 2000 فروشگاه براي فروش گذاشته ميشه . همچنين تو اين سيستم علاوه بر اين که از فروش فايل هاي خودت کسب درآمد ميکني از فروش فايل هاي ساير کاربرا هم (به ميزان 35 درصد مبلغ فايل) درامد کسب ميکني.يعني حتي ميتوني بدون داشتن فايل و فقط با ثبت يک فروشگاه رايگان و تبليغ فروشگاهت تو وبلاگت به کسب درامد بپردازي. ثبت نام رايگان و سادست حتما امتحان کن مطمئنم به کارت مياد مسعود خاکي- مدير سايت wada.ir wada.ir بهترين فرشگاه ساز فايل wada.ir